Objętość figury to ilość sześcianów jednostkowych, którymi możemy wypełnić daną bryłę
↑ Powrót do Geometria przestrzenna
Objętość brył przestrzennych
Objętość prostopadłościanu
Objętość bryły obliczamy mnożąc wszystkie jej wymiary: długość, szerokość i wysokość. Oznaczamy ją literą V. Objętość prostopadłościanu V = a · b · c Objętość uwzględnia trzy wymiary, zatem podajemy ją w jednostkach sześciennych (np m³).
Objętość ostrosłupa
Objętość ostrosłupa obliczamy mnożąc pole podstawy przez wysokość oraz dzieląc wynik przez 3. Niekiedy bywa tak, że nie mamy podanego pola podstawy, tylko długości poszczególnych krawędzi przy podstawie. Wtedy musimy obliczyć pole podstawy ze znanych nam wzorów na pola figur płaskich. Objętość ostrosłupa
Objętość graniastosłupów
Objętość graniastosłupów wylicza się bardzo podobnie jak w przypadku prostopadłościanów. Jedyna różnica jest przy podstawie. W prostopadłościanie podstawą zawsze jest prostokąt, natomiast w graniastosłupie może nią być dowolny wielokąt. Aby obliczyć objętość graniastosłupa, wyliczamy najpierw pole podstawy i mnożymy przez wysokość bryły. Objętość dowolnego graniastosłupa V = Pp ·h
Objętość walca
Objętość walca obliczymy mnożąc pole podstawy z wysokością. Ponieważ podstawą walca jest koło, to korzystamy ze wzoru na pole koła, a następnie mnożymy wyliczone pole przez wysokość bryły.
Objętość kuli
Objętość kuli obliczamy z powyższego wzoru. Z reguły jest on najtrudniejszy do zapamiętania.
Objętość stożka
Objętość stożka może nam się skojarzyć z objętością walca. W podstawie dolnej mamy koło zatem musimy obliczyć pole tego koła. Iloczyn mnożymy przez wysokość stożka i podobnie jak w przypadku ostrosłupa dzielimy wszystko przez 3.