Jest to najprostszy podział liczb. Liczbami naturalnymi nazywamy wszystkie liczby, począwszy od 1, i różniące się o jeden, np:
1, 2, 3, 4, 5 ….
Niektórzy za liczbę naturalną uznają także liczbę 0.
↑ Powrót do Liczby
Jest to najprostszy podział liczb. Liczbami naturalnymi nazywamy wszystkie liczby, począwszy od 1, i różniące się o jeden, np:
1, 2, 3, 4, 5 ….
Niektórzy za liczbę naturalną uznają także liczbę 0.
Poniżej przedstawiam podstawowe cechy podzielności liczb, wraz z przykładami. Liczby podzielne przez 2: przez 2 dzielą się wszystkie liczby parzyste czyli takie, które na końcu mają 2, 4, 6, 8 albo 0. Np. liczbą podzielną przez 2 jest liczba 244, bo ma czwórkę na końcu. Natomiast liczba 753 nie jest podzielna przez 2, ponieważ …
Wielokrotność liczby można otrzymać mnożąc daną liczbę przez kolejne liczby naturalne, np: Wielokrotności liczby 4: 4 x 0 = 0 4 x 1 = 4 4 x 2 = 8 4 x 3 = 12 – i tak dalej. Zatem wielokrotnościami liczby 4 są: 0, 4, 8, 12, 16, 20…. – zauważmy, że wielokrotności czwórki …
Największy wspólny dzielnik oznaczamy w skrócie NWD. NWD dwóch, lub więcej liczb, nazywamy największą liczbę, która dzieli bez reszty wszystkie podane liczby, np: NWD liczb 18 oraz 12 będzie 6, ponieważ nie ma większej liczby, która podzieli zarówno 18, jak i 12 nie dając reszty. NWD liczb 20 oraz 10 będzie liczba 10, ponieważ jest …
Najmniejszą wspólną wielokrotność zapisujemy w skrócie NWW. NWW dwóch, lub więcej liczb nazywamy najmniejszą liczbę, która jest wielokrotnością wszystkich podanych przez nas liczb, np: NWW liczb 3 oraz 7 będzie liczba 21. Aby sprawdzić skąd to się wzięło, przeanalizujmy wielokrotności zarówno liczby 3 jak i liczby 7 (nie bierzemy oczywiście pod uwagę 0): 3: 3, …
Potęgowanie inaczej możemy nazwać wielokrotnym mnożeniem danego elementu przez samego siebie. Liczbę na dole nazywamy podstawą potęgi, natomiast liczbę na górze wykładnikiem. Wykładnik wskazuje nam ile razy musimy przemnożyć przez siebie podstawę. W przykładzie powyżej mamy 4³ (czytamy to jako cztery do potęgi trzeciej), zatem rozumiemy to tak: 4³ = 4 x 4 x 4 …